Editura Universul Juridic anunţă Premiile Revistei Române de Drept Privat - 2008

Revista Română de Drept Privat va decerna Premiile pentru anul 2008 în cadrul unei festivităţi ce va avea loc, vineri, 20 noiembrie 2009, la Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti, Sala „Constantin Stoicescu”.

Premiul Matei B. Cantacuzino se va acorda în colaborare cu Uniunea Naţională a Barourilor din România D-lui Ion Băcanu, pentru întreaga activitate în domeniul dreptului privat, OPERA OMNIA.

Avem deosebita plăcere să anunţam nominalizările pentru premiile RRDP pe anul 2008:

Premiul Traian Ionaşcu - pentru cea mai bună carte a anului pe teme de drept privat:
1. Dan Chirică - Tratat de drept civil. Contracte speciale. vol. I - Vânzarea şi schimbul (Editura C.H. Beck);
2. Gheorghe Piperea - Insolvenţa: legea, regulile, realitatea (Editura Wolters Kluwer).
3. Dragoş Alexandru Sitaru, Claudiu-Paul Buglea, Şerban-Alexandru Stănescu - Dreptul comerţului internaţional. Tratat - Partea generală şi Partea specială (2 vol.) (Editura Universul Juridic);
4. Ion Turcu - Tratat teoretic şi practic de drept comercial, (2 vol.) (Editura C.H. Beck);
5. Ovidiu Ungureanu, Cornelia Munteanu - Tratat de drept civil. Bunurile. Drepturile reale principale (Editura Hamangiu).
Premiul Traian Ionaşcu va fi acordat în colaborare cu Uniunea Naţională a Executorilor Judecătoreşti din România.

Premiul Henri Capitant pentru cea mai bună teză sau monografie juridică a anului pe teme de drept privat:
1. Cristina Emilia Alexe - Judecătorul în procesul civil, între rol activ şi arbitrar (2 vol.) (Editura C.H. Beck);
2. Traian Corneliu Briciu - Măsurile asigurătorii în procesul civil (Editura C.H. Beck);
3. Ion Deleanu - Drepturile fundamentale ale părţilor în procesul civil (Editura Universul Juridic);
4. Eugen Roşioru - Uzucapiunea în dreptul civil român (Editura Hamangiu);
5. Răzvan Vartolomei - Regimul juridic al plăţilor transfrontaliere în cadrul UE (Editura Universul Juridic).
Premiul Henri Capitant va fi acordat în colaborare cu Asociaţia Henri Capitant-România şi Uniunea Naţională a Practicienilor în Insolvenţă din România.

Aşa cum am anunţat încă din nr. 1/2008 al Revistei române de drept privat, începând cu anul 2009 se va acorda anual „Premiul Octavian Căpăţînă” pentru cel mai original şi valoros studiu publicat în paginile revistei în cursul anului 2008 - acest premiu se va acorda pe baza voturilor membrilor Consiliului ştiinţific - partea română.

Data publicării: 17.11.2009