Lansare de carte

Reglementarea activităţii de LOBBY. ÎN ANTICAMERA INFLUENŢEI

Editura C.H. BECK  lansează miercuri, 11 noiembrie 2009, ora 12 00, volumul “Reglementarea activităţii de lobby. În anticamera influenţei”, avându-i ca autori pe domnii Liviu Mihăileanu şi Aurelian Horja. Evenimentul va avea loc în sala Constantin Stoicescu a Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti, situată pe Bulevardul Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46.

La eveniment, pe lângă autori, vor fi prezenţi, în calitate de vorbitori, domnul Vasile Iuga, Country Managing Partner PricewaterhouseCoopers România, domnul conf. univ. dr. Flavius Antoniu Baias, decanul Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti şi domnul prof. univ. dr. Valerian Cioclei, director editorial al Editurii C.H. Beck.

Lucrarea doreşte să vină în sprijinul demitizării caracterului ocult al activităţii de lobby prin definirea exhaustivă, prezentarea  tehnicilor folosite în cadrul acestei activităţi, clarificarea aspectelor privind încadrarea juridică a infracţiunii de trafic de influenţă şi diferenţele dintre aceasta şi lobby, precum şi prin analizarea comparativă a modalităţilor de reglementare în Statele Unite ale Americii, la nivelul instituţiilor Uniunii Europene şi în interiorul unor state membre ale Uniunii Europene.
Data publicării: 15.11.2009