Avizier

Rezultatele ediţiei a V-a a Sesiunii de comunicări ştiintifice - 2014

În zilele 24 si 25 aprilie 2014 a avut loc, in Sala Stoicescu a Palatului Facultatii de Drept a Universtitatii din Bucuresti, Ediţia a V-a a Sesiunii de Comunicări Ştiinţifice a Studenţilor şi Masteranzilor Facultăţii de Drept, Universitatea din Bucureşti.

Ediţia din acest an universitar a fost organizată de către Delia Haimana, grupa 316, si Teo Streinu, grupa 307, sub coordonarea lector univ. dr. Adriana Almăşan.

În cursul Sesiunii de comunicări au fost prezentate materiale elaborate de către studenţi şi masteranzi în diferite domenii ale dreptului, în coordonarea cadrelor didactice ale Facultăţii. Evenimentul s-a bucurat de interesul atât al studenţilor şi masteranzilor cât şi al cadrelor didactice, numeroase dintre temele prezentate înregistrând dezbateri rezultate din observaţiile şi întrebările adresate susţinătorilor de comunicări ştiinţifice.

Intrecerea, moderata de lector univ. dr. Adriana Almasan, a inceput in dimineata zilei de 24 aprilie cu sectiunea drept public, care a avut un juriu compus din prof. univ. dr. Dan Oancea, presedinte, prof. univ. dr. Stefan Deaconu si lector univ. dr. Simona Gherghina. Dupa amiaza, a continuat cu sectiunea drept penal, cu un juriu format din conf. univ. dr. Bogdan Bulai, presedinte, lector univ. dr. Andrei Zarafiu si asist. univ. dr. Andra Ilie. Lucrarile sesiunii au fost reluate in ziua urmatoare cu sectiunea dreptului privat, jurizata de conf. univ. dr. Romeo Popescu, presedinte, lector dr. Cristina Zamsa si lector dr. Radu Rizoiu.

Lucrările premiate urmează a fi publicate în Revista Ştiinţifică a Studenţilor în Drept. Cele mai bune lucrări au fost recompensate cu premii în bani acordate din Fondul „Constantin Stoicescu”, în sumă de 750 lei pentru premiul I, 500 lei pentru premiul II, respectiv 250 lei premiul III.

Organizatorii doresc sa multumeasca pentru cărţile asigurate drept premii sponsorilor Sesiunii de comunicări, editurile Hamangiu, CH Beck şi Universul Juridic. De asemenea, organizatorii sunt recunoscatori domnului Laurentiu Stan, bibliotecar sef al Facultatii, pentru sprijinul adus.

Secţiunea drept privat

PREMIUL I
„Noţiunea de declaraţie unilaterală şi mecanismul rezoluţiunii unilaterale în Noul Cod civil - Între viziunea juridică şi consecinţele economice” – Colțan Tudor-Victoraș - anul IV, seria a III-a, grupa 415

PREMIUL II