Participarea Facultății de Drept a Universităţii din București la Hexagonul Facultăţilor de Drept – Sibiu, 2018

În perioada 25-28 aprilie 2018 a avut loc HEXAGONUL FACULTĂŢILOR DE DREPT, manifestare studenţească tradiţională la care participă facultăţile de drept din cadrul următoarelor universităţi: Universitatea din Bucureşti, Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universitatea „Al. I. Cuza” din Iaşi, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, Universitatea de Vest din Timişoara şi Universitatea din Craiova. Continuând tradiția începută în anul 2014, la această ediție a participat și Facultatea de Drept a Universității de Stat din Moldova, ca invitată la probele științifice (în afara clasamentului oficial al competiţiei). Evenimentul s-a desfășurat la Sibiu, în organizarea Facultăţii de Drept „Simion Bărnuțiu” a Universității „Lucian Blaga”.

La ediția de anul acesta, clasamentul general pe facultăţi s-a prezentat astfel:

LOCUL I- Facultatea de Drept a Universității „Babeş-Bolyai” din Cluj Napoca (86p)
LOCUL II - Facultatea de Drept a Universității de Vest din Timișoara (84p)
LOCUL III- Facultatea de Drept şi Ştiinţe Administrative a Universității din Craiova (82p)
LOCUL IV - Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti (74p)
LOCUL V - Facultatea de Drept „Simion Bărnuțiu” a Universității „Lucian Blaga” din Sibiu (50p)
LOCUL VI – Facultatea de Drept a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (44p)s

Cupa Fair-play a fost acordată Facultății de Drept a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti a obținut următoarele rezultate la probele științifice:

- la proba de Drept penal, studenții Valentina Dinu și Florin Bobei au ocupat locul II;
- la proba de Drept constituţional, studenţii Alexandra Ghintuială și Cristian George Dumitrașcu au ocupat locul II;
- la proba de Drept civil, studentele Sabrina Porteka și Daniel Alexandru Golu au ocupat locul VI.

Studenţii noştri au obținut rezultate bune și la probele sportive:

- locul II la şah, prin studentul Călin Gălățeanu;
- locul II la tenis de masă, prin studentul Cristian Munteanu;
- locul III pentru echipa de baschet fete compusă din Andra Ștefania Comănescu, Cornelia Ruxandra Stan, Cristina Iacob, Andreea Filip și Alexandra Constanța Balicas;
- locul VI pentru echipa de fotbal compusă din Andrei Bogdan Ciolacu, Sergiu Stratulat Agachi, Robert Emanuel  Popa-Badea, Rareș - Mihai Vîjlănescu, Cristian Marian Mirea, Luca Ioan Păun, Bogdan Licsandru, Ionuț Sergiu Luțan și Alexandru Sebastian Cîrjan.

Ii felicităm şi le mulţumim pentru că au reprezentat cu cinste facultatea noastră. Pentru efortul depus şi pentru rezultatul obţinut, toţi cei clasaţi pe primele două locuri la probele la care au participat vor fi premiaţi cu sume din fondul „Moştenirea Profesorului Constantin Stoicescu”.

De asemenea, le adresăm felicitări şi mulţumiri următorilor colegi, cadre didactice, pentru efortul depus cu pregătirea studenţilor:
- Departamentul de Drept penal: lector univ. dr. Andra-Roxana Trandafir și drd. Ionuț Vișinescu
- Departamentul de Drept public: drd. Alina Borlianu, drd. Cosmin Văduva, precum și dl. Cosmin Pintilie
- Departamentul de Drept privat: asist. univ. dr. Bogdan Vișinoiu, asist. univ. dr. Vladimir Diaconiță și dr. Cristian Paziuc
- Departamentul de educaţie fizică şi sport al Universităţii din Bucureşti: prof. univ. dr. Remus Dumitrescu, prof. univ. dr. Daniela Aducovschi, lector univ. dr. Bogdan Gozu, asist. univ. dr. Cătălin Şerban.

Totodată, îi felicităm pe toţi studenţii, membri ai delegaţiei facultăţii şi componenţi ai echipelor sportive, pentru dăruirea dovedită în timpul competiţiilor!

Nu în ultimul rând, mulţumim Facultăţii de Drept a Universităţii din Sibiu pentru primirea călduroasă şi pentru organizarea impecabilă a evenimentului.

Anul viitor, Hexagonul Facultăților de Drept va avea loc la Facultatea de Drept a Universității din București, unde așteptăm cu drag toate echipele participante.

CONDUCEREA FACULTĂŢII DE DREPT
A UNIVERSITĂŢII DIN BUCUREŞTI