Evenimente

Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti
17 octombrie 2013, ora 10

Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti, Ministerul român al Afacerilor Externe şi Asociaţia de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale au onoarea şi plăcerea de a vă invita la Conferinţa internaţională „The International Criminal Court: Achievements and Challenges Ahead”, privind promovarea activităţii acestei instanţe penale internaţionale.

Evenimentul este dedicat memoriei juristului şi diplomatului român Vespasian Pella, dar şi provocărilor şi proiectelor viitoare ale CPI.

Invitaţi speciali la această Conferinţă sunt E.S. domnul Sang-Hyun Song, preşedintele Curţii Penale Internaţionale şi E.S. doamna Tiina Intelmann, preşedintele Adunării Statelor Părţi la Statutul de la Roma al Curţii Penale Internaţionale. De asemenea, vor susţine intervenţii în cadrul evenimentului înalţi oficiali, profesori şi experţi în domeniu, din ţară şi din străinătate.

Conferinţa va avea loc la data de 17 octombrie 2013, în cadrul Facultăţii de Drept a Universităţii din Bucureşti (Aula Magna), începând cu ora 10. Conferinţa va avea loc in limba engleza.

Programul Conferinţei

Data publicării: 03.10.2013