Avizier

Exercițiu romano-american de negociere contractuala cu studenți ai Facultății de Drept, Universitatea din București

În data de 24 noiembrie a.c. a avut loc un exercitiu comun de negociere a contractelor, la care au participat masteranzii in cadrul Modulului de Drept al Afacerilor, Facultatea de Drept, Universitatea din Bucuresti si studentii Perdue School of Business Negotiation of Salisbury, Maryland, Statele Unite ale Americii. Exercitiul a fost coordonat de profesorii E. Patrick McDermott, fost profesor Fulbright la Facultatea de Drept a Universitatii din Bucuresti, in anul universitar 2018-2019, si Adriana Almășan, titularul disciplinei Negocierea contractelor, în cadrul Masterului de Dreptul Afacerilor. Mai multe detalii la http://www.fulbright.ro/ news?fbclid=IwAR1pcnwiAh- 0xCrl_h7RROkMww6eIy7e8L3TY- yugClPSeDfTWnHaltoP5w

Prof. Adriana Almășan explică: „exercitiul de negocieri contractuale in paralel a fost conceput ca o modalitate de a expune studenții celor două școli la modele culturale diferite de cel în care se formează. Rezultatele excelente în cadrul fiecărui exercițiu efectuat marți seară se datorează bunei stăpâniri a limbii engleze de către studenții masteranzi ai facultății noastre, capacității de asimilare a metodologiei negocierii, încă de pe parcursul semestrului, și deschiderii spre experiențe  de cunoștere inedite pe care le-au dovedit toti participanții. In formularele de apreciere completate la finalizarea seminarului, atât studenții români, cât și cei americani au indicat, dincolo de avantajele educaționale ale exercițiului, și faptul că a fost o experiență plăcută și amuzantă. Procesul de învățământ ar trebui să creeze mai multe astfel de oportunități și sper să constituim o tradiție, cel puțin în acest mod."

Data publicării: 26.11.2020