Avizier

Mulțumiri adresate facultăților de Drept

Facultatea de Drept a Universității din București adresează mulțumiri facultăților din Hexagonul Facultăților de Drept - Facultatea de Drept a Universității Babeș Bolyai din Cluj Napoca, Facultatea de Drept a Universității din Craiova, Facultatea de Drept a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Drept a Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, Facultatea de Drept a Universității de Vest din Timișoara - și Școlii de Drept a Sorbonei pentru solidaritatea manifestată cu Facultatea noastră în contextul deciziilor privind fraudarea examenelor sesiunii de iarnă a anului I al Facultății. Susținerea celor mai apropiați parteneri instituționali ai Facultății noastre din mediul academic ne întărește într-un moment de hotărâri dificile, dar necesare și marchează asumarea apartenenței noastre la o comunitate etică în care corectitudinea și respectul pentru meritul autentic orientează acțiunea socială, calitatea educației, exigența evaluării și valoarea diplomelor pe care le eliberăm. Mulțumim, de asemenea, personalităților din mediul academic sau din lumea juridică, absolvenților noștri, intelectualilor și vocilor de autoritate morală în viața publică pentru sprijinul exprimat în favoarea demersului nostru și adeziunea fermă și deschisă la principiile care întemeiază acest demers.

Data publicării: 07.03.2021