Avizier

Rezultatele ediției a 6-a a concursului Bucharest Pre-Moot organizat în cadrul pregătirii pentru concursul Willem Vis

Universitatea din București și Asociația Vindobona pentru Promovarea Arbitrajului în România au organizat la București, în perioada 1-3 martie 2019, a 6-a ediție a conferinței internaționale în domeniul arbitrajului și contractelor comerciale internaționale și concursului de pledoarii Bucharest Pre-Moot în cadrul pregătirii pentru participarea la concursul Willem Vis.

În clasamentul pe echipe, locul I a fost obținut de Universitatea Düsseldorf (Germania), locul II a fost obținut de Universitatea Mannheim (Germania), locul III a fost obținut de Universitatea din București (România), locul IV a fost obținut de Universitatea Comercială Luigi Bocconi (Italia) și locul V a fost obținut de Universitatea de Stat Kutafin Moscova (Rusia).

În clasamentul celor mai buni pledanți, din aproximativ 70 de studenți, locul I a fost obținut de Charles Eric Swanson de la Universitatea Mannheim (Germania), locul II a fost obținut de Julia Cerfontaine de la Universitatea Düsseldorf (Germania), locul III a fost obținut de Ana-Maria Karina Negrea de la Universitatea din București (România), iar următorii studenți au obținut mențiune: Charlotte Klinger de la Universitatea Düsseldorf (Germania), Cezara Diaconescu de la Universitatea din București (România), Wojciech Marcinkowski de la Universitatea Jagiellonian (Polonia) și Nicolò Minella de la Universitatea Comercială Luigi Bocconi (Italia).

Comunicat

Data publicării: 08.03.2019