Partea a II-a

Gerard GONZALES, Profesor, Facultatea de Drept, Universitatea Montpellier I, Autonomia ecleziastică în jurisprudenţa Curţii europene a drepturilor omului
În dimensiunea sa colectivă, libertatea de religie se acomodează greu cu contestaţiile care ar putea, în cadrul ei, să pună în discuţie unitatea internă, doctrinară şi organizaţională. Principiul autonomiei ecleziale pune în lumină, în jurisprudenţa Curţii europene a drepturilor omului, această independenţă revendicată. Totuşi, izolarea este departe de a fi completă, iar drepturile omului sunt invitate uneori în conflictele, individuale sau colective, din organizaţiile religioase nu lipsesc. Relativizat, mai ales cu privire la angajaţii laici, principiul autonomiei comunităţilor religioase, rămâne cu toate acestea neatins şi câştigă chiar mai multă forţă în favoarea revalorificării principiului subsidiarităţii.

Cuvinte cheie: autonomie eclezială, Curtea europeană a drepturilor omului, libertatea religiilor, principiul subsidiarităţii