Partea a II-a

Richard GHEVONTIAN, Profesor la Universitatea Paul-Cézanne – Aix-Marseille III, GERJC – Institutul Louis Favoreu, Chestiunea priorităţii constituţionale şi dreptul Uniunii Europene: Decizia CUEJ din 22 iunie 2010
Dezbaterea privind raportul dintre dreptul naţional şi dreptul european a revenit în atenţia lumii juridice franceze după punerea în aplicare a chestiunii prioritare a constituţionalităţii. Sesizată în legătură cu posibilitatea ca chestiunea priorităţii constituţionale franceze încalcă procedura chestiunii preliminare din dreptul U.E., Curtea Europeană de Justiţie a oferit o decizie foarte nuanţată, dar în acelaşi timp foarte clară cu privire la compatibilitatea dintre cele două proceduri.