2014

Rick RUDDELL, Department of Justice Studies, University of Regina, John WINTERDYK, Department of Justice Studies, Mount Royal University, Sunt agenţii de securitate organizaţi în mod raţional? O analiză a situaţiei canadiene
Dacă agenţii de securitate sunt organizaţi potrivit alegerii raţionale, numărul lor ar trebui să fie mai mare în comunităţile în care nivelul criminalităţii este mai ridicat. Articolul examinează factorii determinanţi în privinţa concentrării ofiţerilor de securitate în municipalităţile canadiene având mai mult de 20000 rezidenţi în 2006 şi 2011, găsind o corelaţie clară între crimele violente declarate de poliţie şi numărul de agenţi de securitate. Nu există însă o legătură importantă între nivelul criminalităţii în general ori crimele non-violente şi concentrarea agenţilor de securitate. Sunt discutate implicaţiile pentru teoriile de control social, precum şi mai multe implicaţii pentru o astfel de cercetare în România şi în alte state din Europa de Sud-Est.

Cuvinte cheie : agenţi de securitate, număr de poliţişti, organizarea poliţiştilor, control social, siguranţă